Wizyta oficjalna delegacji Suzhou

Wizyta oficjalna delegacji Suzhou

Nowy Sącz już od blisko 12 lat budował partnerskie relacje z chińskim miastem Suzhou. W ramach kontaktów zagranicznych zostały nawiązane stosunki partnerskie przypieczętowane w 2005 r. stosownym listem intencyjnym.

W tym roku podczas oficjalnej delegacji w mieście Suzhou zastępca prezydenta Jerzy Gwiżdż podpisał umowę o współpracy partnerskiej miast, która jak mówił wówczas Jerzy Gwiżdż miała być podstawą aktywnej współpracy w wielu obszarach, m.in. gospodarki i handlu. Obecna wizyta oficjalnej delegacji Suzhou w Nowym Sączu to przykład intensywnych działań Urzędu Miasta Nowego Sącza mających na celu ułatwienie nowosądeckim przedsiębiorstwom nawiązania współpracy międzynarodowej z chińskimi podmiotami gospodarczymi. Głównym punktem wizyty delegacji chińskiej w Nowym Sączu było spotkanie w nowosądeckiej firmie Polmex oraz rozmowa o możliwości współpracy w zakresie branży owocowo-warzywnej.

Wizyta rozpoczęła się od przywitania przez zastępcę prezydenta Jerzego Gwiżdża delegacji oficjalnej Suzhou. W składzie delegacji miasta partnerskiego znaleźli się Dyrektor Departamentu Komitetu Stałego Kongresu Suzhou Gao Zhigang, Zastępca Dyrektora Komitetu Stałego Kongresu Suzhou Zhou Yylong, Zastępca Dyrektora Komitetu Stałego Kongresu Suzhou Lu Xiaojun, Dyrektor Biura Rolnictwa Miasta Suzhou Gu Jie oraz Dyrektor Pekin Biuro Koordynacyjne Miasta Suzhou. Następnie wspólnie z członkami delegacji Jerzy Gwiżdż udał się do firmy Polmex.

Oficjalne rozmowy dotyczące możliwości nawiązania kontaktów międzynarodowych przez firmę Polmex poprzedziła prezentacja firmy. Podczas spotkania wymienione zostały dotychczasowe doświadczenia w zakresie współpracy międzynarodowej.

Zastępca prezydenta Jerzy Gwiżdż otworzył oficjalną część spotkania. – Bardzo dziękuję za to, że możemy się spotkać i zaprezentować Państwu firmę, która dla Nowego Sącza i myślę, że także dla całej Polski jest bardzo ważna. Firma Polmex zajmuje się eksportem i importem świeżych owoców i warzyw. Wiem od prezesa, że firma jest zainteresowana tym, aby wejść także na rynek chiński. Dobrze się składa, że w składzie Państwa delegacji jest obecny Dyrektor Biura Rolnictwa Miasta Suzhou, bo mam nadzieję, że po wymianie kontaktów i dzisiejszym spotkaniu będziemy mogli naszą współpracę pomiędzy miastami oprzeć o bardzo realny i wymierny efekt, czyli wejście polskiej firmy na rynek chiński i przyciągnięcie na nasz rynek podmiotów z Chin – powiedział Jerzy Gwiżdż. Zastępca prezydenta dodał także, że miasto Suzhou jest dobrym partnerem do współpracy ze względu na jego długoletnią historię, rozwój gospodarczy oraz skomunikowanie. Jerzy Gwiżdż podkreślił, że Suzhou to miasto, które zostało wyznaczone przez rząd chiński do wszelkich działań w sferze gospodarczej.

Współpraca pomiędzy Nowym Sączem a Suzhou wpisuje się w obecnie obowiązujące umowy rządowe pomiędzy Polską a Chinami. – Jesteśmy zainteresowani transportem z Chin produktów takich jak pomelo, czosnek chiński i imbir. Jesteśmy także zainteresowani eksportem do Chin głównie jabłek. Jak wiadomo prezydent Polski i Chin podpisali w tym zakresie porozumienie o współpracy. Mam nadzieję, że Państwa delegacja pomoże nam w nawiązaniu współpracy i kontaktów z przedsiębiorcami z Chin – powiedział Adam Pasiut, Prezes Zarządu PPUH Polmex.
Przewodniczący delegacji oficjalnej Suzhou nawiązał do długoletniej już współpracy miast. – Bardzo chciałbym w imieniu delegacji podziękować za zaproszenie. Współpraca pomiędzy naszymi miastami sięga do 2005 roku. Przez ten prawie 12 lat nawiązaliśmy bardzo dobry kontakt, dobrze poznaliśmy się i mamy przyjazne relacje. Nasza miasta posiadają bardzo dużo podobnych obszarów, jesteśmy dobrzy w dziedzinie edukacji, mamy bardzo długą historię i mamy bardzo dobra infrastrukturę przemysłu i otoczenia biznesu – powiedział Zhou Yulong. Przewodniczący delegacji przedstawił swoje miasto i możliwe obszary współpracy. – Chiny realizują obecnie bardzo dobrą strategię „Jeden pas, jedna droga”, który może przynieść wspólne korzyści dla obu naszych miast i chciałbym tutaj mocno podkreślić, że nasze miasta mogą ze sobą z powodzeniem współpracować. Uważam, że Suzhou jest najlepszym wyborem dla sądeckich producentów. Mamy bardzo duże doświadczenie w dziedzinie importu i eksportu. Dzisiejsze spotkanie to bardzo dobra możliwość, aby nawiązać kontakt handlowy – dodał Zhou Yulong.

W programie wizyty delegacji Suzhou w Nowym Sączu zaplanowano także zwiedzanie sądeckiej Starówki i spacer ulicami Starego Miasta. Delegacji zobaczyli sądecki ratusz, Rynek, ul. Jagiellońską Bazylikę św. Małgorzaty, ruiny zamku oraz wystawy w Muzeum Okręgowym.
W spotkaniu z delegacją Suzhou uczestniczyli także wiceprezesowie spółki Polmex Józef Pasiut i Stanisław Pasiut, a także dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Dorota Goławska oraz specjalista ds. współpracy zagranicznej Beata Klimek-Susuł.

żródło: http://www.nowysacz.pl/